Co powinna zawierać firmowa strona internetowa?

Firmowe strony internetowe w Polskim internecie to często niedopracowane witryny. Tworzone w zamierzchłych dla internetu czasach lub przez osoby mające małą wiedzę na ten temat. Rozwój internetu w ostatnich czasach pozwolił na wiele udogodnień dla klientów. Jeżeli nie tworzymy typowej platformy sprzedaży, czyli sklepu internetowego, a jedynie wizytówkę firmy powinniśmy skupić się na skutecznym przekazaniu informacji internautom. Strony www to bardzo skuteczny i najbardziej powszechny kanał komunikacji z potencjalnymi klientami. Pamiętaj, że jest wizytówką firmy.

Pierwsze wrażenie

Strona nie musi być piękna wizualnie, ale ważne by była schludna, a jej układ był dobrze przemyślany. Powinniśmy unikać sytuacji, gdy przy pierwszej wizycie klient nie wie czym zajmuje się nasza firma lub nie może znaleźć poszukiwanych informacji. Wyeksponowanie branży (np. krótkim hasłem: pralnia chemiczna) oraz nazwy firmy i jej logo w nagłówku i tytule strony to podstawa. Klient będzie wiedział czym się zajmujemy i podejmie kolejne kroki by poznać naszą ofertę. Na stronie tytułowej zależnie od potrzeb możemy przedstawić aktualności, nowości w ofercie, promocje i wyprzedaże. Dobrym manewrem będzie pochwalenie się dotychczasowymi klientami i zdobytymi referencjami. Dodatkowo przyda się parę zdań charakteryzujących naszą działalność. Przemyślana nawigacja na stronie, odpowiednie podstrony i dobre nazwy w menu to również bardzo ważny element konstrukcyjny ułatwiający orientację.

Informacje kontaktowe

Klienci próbujący skontaktować się z nami nie powinni mieć z tym najmniejszego problemu. Często do irytacji doprowadza sytuacja gdy nie możemy wysłać e-maila, znaleźć numeru telefonu lub siedziby firmy. Wtedy internauta rezygnuje i wychodzi z naszej witryny. Podstawą na stronie internetowej jest zakładka „Kontakt„, na której powinnyśmy zamieścić dane takiej jak adres, e-mail, numer telefonu dane NIP i numeru konta bankowego. Przyda się również e-mail ogólny lub sekretariatu w niesprecyzowanych tematach.

Bardzo pożądaną rzeczą jest również mapa z lokalizacją naszej siedziby. Do tego celu warto skorzystać z Google Maps, na których obecność to podstawa, ponieważ skutecznie poprawia pozycjonowanie naszej strony. Dodatkowo umieszczenie numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej na każdej podstronie naszej strony to niezbędne minimum. Jeżeli posiadamy rozbudowane kadry ważnym będzie fakt stworzenia czytelnej hierarchii naszych kadr i działów by klient wiedział z kim ma się skontaktować w interesującej go sprawie. Ważnym jest, by udostępniać jak najwięcej kanałów kontaktu, różni klienci – to różne preferencje. Jeżeli więc posiadamy fax, korzystamy ze Skypa, mamy profil firmy na Facebooku, konto na Allegro – poinformujmy o tym.

Przejrzysta oferta

Najważniejszy punkt naszej strony www. Tworzenie firmowych stron ma na celu skuteczne dotarcie do klienta, ale i zainteresowanie go naszymi usługami. Jeżeli oferta naszej firmy jest dość prosta i krótka warto stworzyć kilka pomniejszych podstron z krótkim opisem na kilkaset znaków, by również przeglądarki internetowe mogły poznać naszą branżę i szczegóły naszej pracy. Przede wszystkim jednak twórzmy strony dla ludzi, nie dla wyszukiwarek, chociaż ważnym jest by przestrzegać dobrych zasad pozycjonowania strony. Dlatego starajmy się pisać konkretnie, a nie ogólnikami, stosować przy tym pogrubienia, co ważne wstawiać adekwatne ilustracje.

Jeżeli nasza oferta jest bardzo rozbudowana, ważne by dobrze kategoryzować poszczególne usługi i produkty. Klient po pierwszym odwiedzeniu podstrony z ofertą powinien znać wszystkie nasze usługi, by móc wybrać tę, która go interesuje. Jeżeli usługi są podobne, być może warto połączyć ich opis na jednej podstronie i stworzyć tabelkę z różnicami. Klientowi ułatwi to wybór. Tabelki i wykresy często okazują się przydatne przy prezentowaniu treści na stronie. Jeżeli internauta nie może znaleźć usługi, która go interesuje lub ma pytania, pójdźmy za ciosem i oddajmy do jego dyspozycji formularz kontaktowy z zachętą typu: „Masz pytania? Napisz – chętnie odpowiemy.

Galeria, a wizerunek firmy

Klienci często są ciekawi jak wygląda nasza siedziba, praca, produkty i usługi. Pokażmy zrealizowane prace, naszą siedzibę czy miejsce pracy lub naszych pracowników. Zwróćmy uwagę by zdjęcia budowały zaufanie i prestiż – nie publikujmy przypadkowych treści. Możemy pokusić się o krótkie animacje lub filmy wideo. W szczególności te drugie są bardzo dobrą alternatywą na przykucie uwagi, zainteresowania klienta i przy okazji – po umieszczeniu np. na YouTube – na dobrą reklamę w internecie.

Schludność i profesjonalizm

Starajmy się dobrać kolorystykę strony odpowiednią do naszej branży. Dodatkowo jeżeli prowadzimy politykę wizerunkową, to strona internetowa będzie jej głównym nośnikiem. Nie podawajmy zbędnych informacji (jak autor artykułu jeżeli jest to zbędne, imieniny, daty) i dbajmy o jej poprawność. Jeżeli wycofujemy artykuł ze sklepu – usuńmy go ze strony. Informacje powinny być aktualne! Nic tak nie wkurza jak wprowadzenie w błąd. Oczywistym zdaje się fakt o poprawności językowej i stylistycznej, lecz nie wszystkie przedsiębiorstwa przykładają do tego należną uwagę. Sprawdzajmy od czasu do czasu czy odnośniki działają poprawnie, czy elementy znajdują się na swoich miejscach, czy zdjęcia wyświetlają się poprawnie. Szczególnie gdy dodajemy kolejne komponenty do naszej strony lub ingerujemy w jej kod źródłowy.

Spytajmy innych o zdanie

Spytaj znajomych, stałych klientów czego im brakuje, co by zmienili. Gusta są różne i nie wszystkie uwagi będą trafne, warto jednak wsłuchać się w głos innych osób i poznać ich preferencje. Zadaj proste pytania: czy strona jest czytelna, czy skutecznie prezentuje ofertę, czy znalezienie informacji nie sprawia kłopotu – i słuchaj. Nowych klientów pytaj jak trafili na Twoją stronę – to jest często skarbnica bezcennej wiedzy.