Czy warto płacić za system CMS?

Czym jest CMS? Jest to system zarządzania treścią, który nam – twórcom strony – jawi się  jako strona administracyjna dzięki, której po zalogowaniu możemy modyfikować zawartość (treść) witryny, dodawać zdjęcia, tworzyć menu, itd. Na rynku istnieje mnóstwo bezpłatnych alternatyw rozwijanych przez środowisko otwartego oprogramowania. Jednak wiele z firm tworzących strony internetowe sprzedaje nam swój autorski system CMS. Jakie mogą być konsekwencje takich sytuacji?

Darmowe systemy zarządzania treścią

Witryny oparte o darmowe systemy idą w miliony. Prym w tej dziedzinie wiedzie WordPress, który jest platformą, na której bardzo łatwo pozycjonować stronę internetową. Jego konfiguracja nie przysparza większych trudności. W internecie dostępnych jest mnóstwo darmowych jak i płatnych, rozbudowanych szablonów graficznych. Zaplecze możemy uzupełnić tysiącami rozszerzeń (również płatnych – bardziej zaawansowanych – oraz – mniej funkcjonalnych – darmowych) zwiększającymi możliwości naszej strony.

Na rynku obok WordPress’a istnieje wiele innych CMSów np. Joomla czy Drupal. Można by rzec do wyboru – do koloru i w dodatku za darmo. Systemy te możemy integrować z systemem Facebook, z usługami Google, np. Google Maps, wykresami, itd. Mnóstwo skryptów galerii, formularzy kontaktowych, slider’ów (popularne przewijanie obrazków) pozwala stworzyć naprawdę funkcjonalną i atrakcyjną stronę. Niewielkim kosztem możemy kupić szablon i tym samym zwiększyć zakres możliwości. Premium Theme (z angielskiego „płatne szablony”) bardzo często – w przeciwieństwie do darmowych alternatyw – pozwalają na zmianę wyglądu bez konieczności znajomości zawiłych aspektów technicznych.

Podsumowując możemy stwierdzić, że bez problemu stworzymy zaawansowaną stronę internetową przy pomocy darmowych rozwiązań.  Po instalacji odpowiednich rozszerzeń również w pełni funkcjonalną platformę sprzedaży (sklep internetowy), który zintegrujemy np. z płatnościami online.. Ogromna społeczność programistów, wszelkie fora, blogi i dokumentacja pomoże nam poznać dokładniej ich możliwości. Tym samym mamy pewność, że system jest na bieżąco wspierany, aktualizowany i rozwijany – zupełnie za darmo. Jedyne koszty jakie ponosimy, to ewentualne wynajęcie doświadczonego informatyka do stworzenia strony i w dalszym czasie do opieki, co pozwoli uniknąć problemów i błędów (jednak nic nie stoi na przeszkodzie byśmy robili to sami).

Dedykowane systemy zbudowane za pomocą Frameworków

Framework to najprościej ujmując środowisko do tworzenia aplikacji internetowych (bo czymże innym są np. CMSy jak nie zbiorem skryptów tworzących aplikację). CMS stworzony na takim frameworku oferowany przez wiele firm wymaga pieczy doświadczone informatyka znającego dane środowisko programistyczne. Koszty utrzymania takiego rozwiązania są zdecydowanie większe, a rozwiązywanie problemów często wiąże się z ingerencją osób trzecich. O ile jeszcze jest to popularny framework (np.  smarty) możemy wybierać pomiędzy różnymi firmami znającymi się na rzeczy. Jednak za każdym razem ponosimy koszty utrzymania, modyfikacji, nie mówiąc już o rozwoju naszego systemu – za każdą nową funkcjonalność musimy zapłacić.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy firma informatyczna sprzedaje całkowicie autorski, własny produkt (CMS). Jako klienci jesteśmy na smyczy, ponieważ zmiana usługodawcy, podczas gdy chcemy pozostać przy dotychczasowej stronie, często okazuje się niemożliwa. W dodatku pojawiają się problemy natury licencyjnej i dostępności do autorskiego kodu źródłowego. Narażamy się więc na niepotrzebne koszty, przy jakimkolwiek ruchu z naszej strony.

Zatem płacić czy nie?

Jeżeli tworzymy stronę, która nie wymaga skomplikowanych, indywidualnych rozwiązań niedostępnych na rynku, z powodzeniem wykorzystamy potencjał darmowych rozwiązań. Nie znaczy to, że nie możemy w nie inwestować i rozwijać na własną rękę wynajmując firmę informatyczną. Plusem jest ciągłe wsparcie, rozwój (czyli możliwość korzystania z nowinek i zapewnienie bezpieczeństwa) oraz duży rynek komercyjnych firm parających się tymi rozwiązaniami.

Co innego, jeżeli mamy pomysł na własne mechanizmy, które chcemy zaimplementować na stronie, a nie istnieją żadne alternatywy. Tak samo w sytuacji gdy tworzymy olbrzymi serwis, przy którym optymalizacja skryptów jest bardzo ważna. W takim wypadku warto rozważyć stworzenie zupełnie autorskiego, dedykowanego wyłącznie dla nas systemu CMS, nawet opartego o gotowe już rozwiązania.

Odradzam jednak godzenie się na całkowicie autorskie systemy CMS mniejszych czy większych firm. Nie znaczy to, że zawsze są one złe, bo wiele z nich działa bardzo dobrze,  a firmy często tworzą funkcjonalności specjalnie na życzenie klienta. Jednak gdy taka firma upadnie lub zechcemy zmienić usługodawcę – istnieje wielkie prawdopodobieństwo iż staniemy przed koniecznością stworzenia całkiem nowej strony lub poniesiemy inne dodatkowe koszty związane z migracją. Innym minusem jest często powolny rozwój – podczas gdy darmowe systemy są wspierane przez tysiące programistów z całego świata i na bieżąco wprowadzają nowe funkcjonalności – prywatnej firmie może zająć to o wiele więcej czasu.