Jak odzyskać dane?
Przywracanie usuniętych danych
Karty pamięci, pendrive USB, dysku twardego.
By przywracanie danych się powiodło, nie zapisuj nowych plików w lokalizacji lub na nośniku, z którego chcesz odzyskać utracone pliki!
Nadpisanie danych znacznie utrudni ich odzyskanie.
Zobacz poradnik wideo
Jak odzyskać skasowane pliki – krok po kroku
Program Recuva – instrukcja
Uruchamiamy program RECUVA.
Program możesz pobrać z oficjalnej strony: https://www.piriform.com/recuva
Krok 1. W pierwszym oknie wybieramy rodzaj plików, które chcemy odzyskać – bez względu na to czy zostały przez nas skasowane, czy wystąpił błąd z formatowaniem nośnika.
Do wyboru mamy:
- All files – wyświetla wszystkie znalezione pliki, które był usunięte.
- Pictures – wyświetla jedynie pliki graficzne: obrazy i zdjęcia (fotografie), np w wypadku skasowania zdjęć z karty pamięci od aparatu.
- Music – wyświetla jedynie pliki muzyczne (wave, mp3, itd.) n.p. z przenośnych odtwarzaczy muzyki i plików MP3.
- Documents – wyświetla jedynie usunięte dokumenty, np. pliki tekstowe, dokumenty tekstowe z Microsoft Word i Libre Office Writer, arkusze kalkulacyjne np. z Excela.
- Video – wyświetla jedynie pliki filmowe (filmy skasowane np. z kamery).
- Compressed – skanuje w poszukiwaniu usuniętych archiwów, czyli plików skompresowanych np. ZIP, RAR, 7Z.
- Emails – wyszukuje skasowane e-maile z programów Mozilla Thunderbird, Outlook Express, Windows Mail i Microsoft Outlook.
Krok 2. Wybieramy lokalizację, którą chcemy przeskanować w poszukiwaniu skasowanych lub utraconych danych i plików.
Do wyboru mamy:
- I’m not sure – przeszukuje cały komputer i wszystkie podłączone dyski, urządzenia.
- On my media card od iPod – przeszukuje tylko zewnętrzne dyski i urządzenia w poszukiwaniu skasowanych plików.
- In My Documents – folder dokumenty (kiedyś Moje Dokumenty), przypisany do użytkownika w systemie Windows.
- In the Recycle Bin – pliki usunięte z systemowego kosza.
- In a specific location – sami wybieramy dokładną lokalizację, może to być: folder, partycja, dysk wymienny, nośnik USB, karta pamięci, itd.
- On a CD / DVD – optyczne nośniki danych w wypadku dysków wielokrotnego zapisu.
Krok 3. W tym okienku możemy włączyć opcję głębokiego skanowania (deep scan), które pozwala na bardzo dokładne przeskanowanie nośnika lub dysku. Opcja domyślnie jest wyłączona, ponieważ w wypadku dużych nośników, znacznie wydłuża czas skanowania.
Na początku zalecamy przeskanować nośnik z wyłączoną opcją głębokiego skanowania, jeżeli nie przyniesie ona efektów, spróbuj z włączoną opcją Deep Scan.
Po kliknięciu na przycisk START, program Recuva rozpocznie skanowanie w poszukiwaniu skasowanych plików. Wyświetli się pasek postępu oraz przewidywany czas do zakończenia skanowania.
Krok 4. Lista z wynikami skanowania – na liście pojawią się pliki, które udało się odzyskać z uszkodzonego nośnika lub po prostu przypadkowo usunięte pliki.
Po włączeniu opcji Advanced Mode w tabelce wyświetli się więcej informacji. Znajdziemy tutaj m.in. nazwę pliku z jego rozszerzeniem, lokalizację, datę ostatniej modyfikacji, jego stan (good – dobry, poor – słaby, bad – zły, unrecoverable – nie do przywrócenia) – jeżeli pliki są w złym stanie, można spróbować je odzyskać, ewentualnie można spróbować ponownego skanowania z włączoną opcją Deep Scan.
Zaznaczamy pliki, które chcemy spróbować odzyskać:
Krok 5. Po wciśnięciu przycisku Recover (w prawym, dolnym rogu) wskazujemy folder, do którego chcemy odzyskać przywrócone pliki. Nie wskazujmy tego samego miejsca, z którego je odzyskujemy. Dobrą praktyką jest odzyskanie plików na inny nośnik, lub przynajmniej na inną partycję.
POWODZENIA!
UWAGA!
Wszystkie wskazówki i porady stosujesz na własną odpowiedzialność. W razie wątpliwości polecam szerszą konsultację i weryfikację podanych przeze mnie informacji.