Jak zwolnić miejsce na dysku?

Usuwanie zbędnych plików z dysku od lat jest takim samym problemem. Z pomocą przychodzi nam program CClenaer.
Sukcesywnie zmniejszająca się ilość wolnego miejsca na dysku z zainstalowanym systemem Windows i różnymi aplikacjami to fakt, z którym trudno dyskutować. Aplikacje gromadzą tymczasowe pliki z danymi niezbędnymi do ich pracy, ściągają aktualnego informacje i zapisują je na dysku lub zapisują historię naszych działań w dziennikach. Wszystkie te czynności są pożądane, ponieważ ich wykonanie jest niezbędne do prawidłowej pracy lub ułatwia nam codzienne korzystanie z komputera.
Jednak po paru miesiącach intensywnego przeglądania internetu, korzystania z aplikacji np. takich jak Google Maps, przeglądarek internetowych, programów graficznych, czy archiwizowaniu danych również katalogowaniu dużej ilości plików graficznych na dysku czy po prostu przy codziennej pracy – wiele z aplikacji tworzy i zapisuje nowe pliki na dysku twardym komputera, zapełniając jego przestrzeń. Niestety programy rzadko dbają o to by, gdy pliki są już niepotrzebne, zostały skasowane. Przykładowe dane gromadzone przez programy to:
- pliki graficzne ściągniętych map (np. przez program Google Maps),
- tymczasowe pliki internetowe (przyspieszają ładowanie stron, ładując pliki z dysku),
- tymczasowe pliki systemowe (dzienniki, kopie konfiguracji),
- dane rozpakowane z archiwów: zip, rar, 7-zip,
- plik instalacyjne uruchamiane „w locie”, a nie poprzez uprzednie ręczne zapisane ich na dysku,
- pliki aktualizacyjne, zarówno systemowe jak i poszczególnych aplikacji,
- pliki zawierająca podgląd plików graficznych (tzw. bufor miniaturek).
- ..i wiele, wiele innych.
Usuwanie zbędnych plików, a ich użyteczność
Zależnie od intensywności pracy oczyszczanie dysku z w/w plików można wykonywać co kilka tygodni lub miesięcy. Jednorazowe skanowanie może zwolnić nawet kilka gigabajtów wolnego miejsca! Po kilku godzinach pliki zaczną gromadzić się na nowo, jednak by osiągnąć tak gigantyczne rozmiary, proces będzie trwał kolejne dni i tygodnie.
Dla przykładu: tymczasowe pliki internetowe – służą do szybszego wczytywania się stron internetowych. W jaki sposób? Wiele ze stron posiada stale elementy, np. szatę graficzną. Ściąganie tych samych, często dużych objętościowo plików to zbędna praktyka. Pliki już raz zostały ściągnięte i wyświetlone w przeglądarce, dlatego np. taki FireFox rozpoznając takie stałe elementy stron, upewniając się, że nie uległy zmianie, ładuje je z dysku twardego oszczędzając tym samym czas na ściąganiu plików z serwera www.
Łatwo obliczyć, że przeglądając setki lub tysiące stron w ciągu miesiąca – liczba takich plików może wzrosnąć do niebagatelnych rozmiarów. Dlatego ich usuwanie od czasu do czasu przyniesie korzyść w postaci większej ilości miejsca na dysku kosztem ponownego załadowania plików raz na kilka tygodni czy miesięcy.
Oczyszczanie dysku twardego – program CCleaner
Bardzo dobrym programem do zwiększania miejsca na dysku twardym jest CCleaner. Ponadto na zauważenie zasługuje fakt, że aplikacja ta jest darmowa, stworzona przez Polaków oraz bardzo skuteczna i prosta w użyciu. W przeciwieństwie do wielu podobnych programów – CCleaner nie zawiera błędów w kodzie i jego rozsądne używanie nie powinno wpłynąć na stabilność pracy systemu. Posiada również polską wersję językową.
Jak używać programu CCleaner – interfejs i opcje
Instalacja nie powinna przysporzyć nikomu trudności. Do wyboru mamy wersję instalacyjną oraz przenośną (bez instalacja, tzw. portable), którą możemy rozpakować np. na pamięć przenośną USB.
Przy pierwszym uruchomieniu, z lewej strony wyświetli się główne menu programu, w którym znajdują się cztery opcje. Poniżej kolejno je scharakteryzuję.
Cleaner
Funkcjonalność służąca do oczyszczania dysku. Mamy tutaj mnogość opcji kasowania tymczasowych plików systemowych czy poszczególnych aplikacji do wyboru. Na górze widnieją dwie zakładki: Windows oraz Programy. Na każdej z nich zaznaczone są domyślnie opcje danych, które zostaną wyszukane i usunięte. Generalnie opcje te są dobrane w optymalny sposób i raczej nie ma konieczności ich modyfikacji – dla pewności możemy je jednak przejrzeć. Najczęściej zmienianą opcja jest pole „Historia” w zakładce „Programy” widniejące przy przeglądarkach internetowych (np. Internet Explorer, Opera, Firefox, Chrome, Safari, itd.). Jeżeli nie chcemy by program wyczyścił historię przeglądanych stron, należy odznaczyć tę opcję. Gdy jesteśmy już zdecydowani co do typów wyszukiwanych plików – klikamy na przycisk z etykietą „Analiza”.
Widniejący na samej górze pasek postępu poinformuje nas o procentowym wykonaniu skanowania. Skanowanie może potrwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut warto zatem zachować cierpliwość. Gdy pasek postępu wskaże 100%, poniżej wyświetli się raport.
Po zapoznaniu się z jego treścią i pewności, że chcemy pozbyć się wskazanych plików klikamy na przycisku „Uruchom Cleaner”, potwierdzamy chęć usunięcia plików i program wymazuje dane z powierzchni naszego dysku twardego.
Rejestr
Wygląd i układ jest identyczny jak w wypadku poprzedniego menu, jedynie opcje i funkcja są inne. Oczyszczanie rejestru poprzez usuwanie zbędnych wpisów skutkuje poprawą jego stabilności, a więc zapobiega błędom w codziennej pracy systemu, ponadto zmniejsza jego rozmiar i przyśpiesza pracę. Skanowanie jest szczególnie zalecane po instalacji lub odinstalowaniu oprogramowania oraz okresowo raz na parę tygodni. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykonywali je wraz z oczyszczaniem dysku.
Menu po lewej stronie zawiera szereg opcji. Zalecam pozostawienie domyślnych ustawień. Następnie klikamy na przycisku „Skanuj by znaleźć problemy” i czekamy na zakończenie analizy.
Jeżeli na liście pojawią się błędy, wybieramy opcję „Naprawa zaznaczone problemy..”. Wyświetla się komunikat o możliwości utworzenia kopii zapasowej rejestru. Zalecam jej wykonanie i zapisanie np. na dysku C. Jeżeli po usunięciu wpisów zauważymy problemy w pracy systemu będziemy mogli przywrócić jego poprzednią wersję z okresu przed skanowaniem. Po jakimś czasie, gdy nie stwierdzimy żadnych negatywnych skutków optymalizacji rejestru, taką kopię możemy beznamiętnie usunąć. Wykonanie kopii jest o tyle ważne, o ile jego uszkodzenie może doprowadzić do uszkodzenia systemu. Generalnie można podejrzewać, że ponad 99% przypadków oczyszczania rejestru kończy się powodzeniem, jednak ryzyko błędu i awarii istnieje.
Po wykonaniu kopii, pojawia się kolejne okienko gdzie możemy naprawić poszczególne błędy pojedynczo, a inne pomijać lub za pomocą jednego kliknięcia naprawić wszystkie, hurtowo. Dla zainteresowanych wyświetli się również dokładny opis i diagnoza wykrytej nieprawidłowości w rejestrze systemu Windows.
Narzędzia
Do dyspozycji mamy cztery opcje, przy których użyciu należy zachować szczególną ostrożność.
- Odinstaluj programy
- Autostart
- Przywracanie systemu
- Wymazywanie dysku
W menu „Odinstaluj program” możemy usunąć dany program za pomocą instalatora, zmienić jego pozycję na liście zainstalowanych aplikacji lub usunąć go z tejże listy uniemożliwiając odinstalowanie przy pomocy aplikacji i systemowych apletów.
Dodatkowo mamy szeroki przegląd programów zainstalowanych w systemie, ich wersji, wydawców i rozmiarów jakie zajmują na dysku.
Pozycja „Autostartu” okaże się pomocna, jeżeli chcemy wykluczyć program z uruchamia się wraz z systemem. Jeżeli zdecydujemy, że chcemy uruchamiać danych program ręcznie, wystarczy zaznaczyć go na liście i kliknąć na przycisku „Wyłącz”. Możemy też całkowicie usunąć wpis z autostartu.
W opcjach „Przywracania systemu” możemy zarządzać utworzonymi wcześniej punktami (z wyjątkiem ostatniego – ze względów bezpieczeństwa) i w razie potrzeby usuwać je zwalniając miejsce.
„Wymazywanie dysku” jak sama nazwa wskazuje służy do usuwania plików z poszczególnych partycji lub całych dysków twardych (do wyboru w menu). Autorzy programu oddali nam do dyspozycji cztery opcje różniące się trwałością usunięcia:
- Proste nadpisanie (1 przebieg)
- DOD 5220.22-M (3 przebiegi)
- NSA (7 przebiegów)
- Gutmann (35 przebiegów)
Opcje
Pozycja, której chyba nie trzeba obszernie tłumaczyć. Opcje są jasno i czytelnie opisane, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem. Możemy tutaj zmienić wersję językową programu, ustawić filtr na pliki Cookies, dodać inne foldery do skanowania i wymazywania oraz zmienić szereg innych ustawień – pamiętajmy jednak, że te domyślne są zalecanymi przez autorów programu. Jeżeli nie mamy pewności do czego służą dane opcje, nie zmieniajmy ich.
Pobierz najnowszą wersję CCleaner