Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera?
Gdy chcemy rozdzielić internet pomiędzy kilka urządzeń lub uruchomić bezprzewodową sieć internetową stawiamy pytanie: Jaki router wybrać?
Routery z modemem czy bez?
Na rynku istnieje masa urządzeń, które pozwolą nam korzystać z bezprzewodowego internetu – w skrócie WiFi. Pierwszym kryterium jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia to rodzaj połączenie z internetem. Zależnie od dostawcy usług internetowych do wyboru mamy:
- routery z wbudowanym modemem ADSL (Telekomunikacja Polska, Netia)
- routery z wejściem WAN (z wtyczką typu RJ-45)
Modem i wybór annexu
W wypadku konieczności zakupu routera z wbudowanym modemem musimy wybrać jeszcze jakiego rodzaju kabel podłączymy do urządzenia. W większości wypadków sytuacja wygląda następująco:
- Neostrada TP – annex A (łącza analogowe)
- Netia – annex B (łącza cyfrowe) – w wypadku swoich linii.
Dla pewności warto skontaktować się z dostawcą usługi i zapytać jakiego rodzaju annex posiadamy, nie zawsze bowiem powyższy podział jest faktem. Może się zdarzyć, że posiadamy połączenie z Netii na annexie A – dzieje się tak gdy jest ono świadczone na liniach Telekomunikacji Polskiej, a nie własnych Netii.
Standardowe możliwości routerów
W zasadzie każdy z dzisiejszych routerów powinien posiadać podstawowe możliwości:
- 4 porty LAN (RJ-45) do podłączenia urządzeń za pomocą kabla
- sieć bezprzewodową w standardzie b/g/n
- zabezpieczenie sieci WiFi WPA2-PSK
- funkcje takie jak QoS, przekierowanie portów, DHCP
Porty do podłączenia kabla przydają się w wypadku gdy z internetem chcemy połączyć komputer stacjonarny, telewizor lub np. drukarkę z portem Ethernet.
Standardy sieci bezprzewodowej rozwijają się od lat. Dziś zdecydowana większość urządzeń posiada już karty bezprzewodowe obsługujące standard N, który charakteryzuje się większą prędkością wymiany danych, większym zasięgiem czym lepszym przenikaniem sygnału przez ściany i inne elementy. W sklepach zdarza się jednak, że sprzedawane są urządzenia w standardzie obowiązującym przez ostatnie lata, czyli G – nie warto jednak inwestować w tego rodzaju sprzęt, ponieważ oferuje nam słabsze możliwości. Warto zaznaczyć, że obsługa N-ki na dziś dzień już nie wpływa na cenę urządzenia. Najnowszy, jeszcze niespopularyzowany standard został oznakowany jako AC.Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej to jedna z podstawowych funkcji. Ich rodzaje również rozwijały się przez lata. Najpopularniejszym i zalecanym jest wspomniany WPA2, ponieważ jego poprzednia wersja (WPA) nie gwarantuje już bezpieczeństwa, a sieci zabezpieczone tym protokołem padają ofiarami ataków i umożliwiają przechwycenie wysyłanych nimi danych.
Dodatkowe funkcje przydają się w codziennej pracy. Gdy z internetu korzysta kilka urządzeń protokół QoS zadba o równomierny podział łącza, tak by jedno z nich nie zdominowało łącza i nie spowodowało jego „zapchania”.
Przekierowanie portów przyda się gdy korzystamy z programów do pobierania plików (p2p), chcemy założyć własny serwer z usługą sieciową lub gdy usługodawca blokuje nam, niektóre z portów, uniemożliwiając korzystanie z konkretnych usług. W tym wypadku możemy zmienić zablokowany port na inny i bez przeszkód korzystać z usługi.
DHCP służy do automatycznego przydzielania adresów w sieci, a więc nie ma konieczności ręcznego ustawiania połączenia w komputerze czy telefonie. Generalnie ciężko znaleźć router bez obsługi tej funkcji, ale zdarzają się jeszcze starsze modele, które jej nie posiadają.
Zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej
Jeżeli chcemy objąć zasięgiem WiFi większy obszar lub sygnał nie dociera do miejsc, na których nam zależy warto zakupić model z wymienialną anteną. Fabryczną antenę możemy wykręcić i przykręcić nową o większym zasięgu. Rynek anten jest na tyle nasycony, że bez problemu znajdziemy odpowiednią antenę.Istnieje również druga metoda na zwiększenie zasięgu. Możemy zainstalować drugie urządzenie, które wzmocni sygnał. Mowa o dodatkowym punkcie dostępowym (ang. access point). Działa on w prosty sposób – łączy się z siecią i przesyła sygnał dalej. Możemy więc ulokować go w dogodnym miejscu, gdzie zasięg jest jeszcze dobrej jakości i przesłać go dalej. Ewentualnie możemy zastosować drugi rodzaj urządzenia typu Access Point i podłączyć go do internetu przy pomocy kabla sieciowego LAN (tzw. skrętka).
Łatwość konfiguracji
Przed zakupem sprawdźmy w internecie, w instrukcji lub spytajmy sprzedawcę o możliwości konfiguracji. W większości przypadku konfiguracji dokonuje się przez połączenie z routerem przy pomocy przeglądarki internetowej. Panel administracyjny często bywa bardzo przejrzysty, jednak zdarzają się interfejsy skomplikowane i zagmatwane, gdzie łatwo zgubić się w gąszczu różnorodnych opcji.
Producenci wyszli naprzeciw zwykłym użytkownikom i do nie których modeli dołączane są proste kreatory dołączone np. na płycie CD, które krok po kroku pomogą nam w przeprowadzeniu konfiguracji.
Jeżeli nie czujemy się na siłach, konfigurację routera i połączenia go z internetem możemy zlecić specjaliście. Informatyk przy okazji ustawi niezbędne zabezpieczenia sieci bezprzewodowej.
Podłączenie drukarki lub dysku do routera
Droższe modele wyposażone są w porty USB. Możemy podłączyć do nich rozmaite urządzenia, jak np. drukarkę – wtedy router posłuży nam również za serwer wydruku (ang. print serwer), a drukarka będzie dostępna w sieci z każdego urządzenia do niej należącego. Inną możliwością jest podłączenie np. dysku twardego – sytuacja analogiczna jak w wypadku drukarki, tym razem utworzymy dysk sieciowy.
Sprzęt sieciowy renomowanej firmy
Przy zakupie sprzętu sieciowego sprawdzi się podstawowa zasada: kupuj sprzęt renomowanej firmy. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną – tym bardziej, że oszczędności nie będą spektakularne, a wydatek jest jednorazowy. Podstawowe urządzenie sieciowe kupimy już za 100zł, a w wypadku urządzenia z modemem będzie to wydatek rzędu 150 – 200zł.
Firmy, które od lat istnieją na rynku to np. Linksys, Cisco, Asus, Tp-Link, D-link czy Pentagram.
Komputer stacjonarny i Wi-Fi
Jeżeli chcemy pozbyć się kabli, możemy wyposażyć komputer stacjonarny w kartę sieci bezprzewodowej. Do wyboru mamy urządzenia montowane wewnątrz obudowy (PCI) lub zewnętrzne podłączane przy pomocy portu USB. Posiadając kartę USB możemy kupić przedłużacz, który pomoże nam w ustawieniu karty w pożądanym miejscu i zapewni dobry zasięg.Wybór routera – podsumowanie
Podsumowując, po pierwsze należy zdecydować, czy potrzebujemy urządzenia z modem czy bez. W wypadku urządzenia z modemem konieczny będzie wybór odpowiedniego annexu. Kolejnym krokiem będzie wybór urządzenia, które obsługuje standard N (często na opakowaniu widnieć będzie oznaczenie standardu w postaci: Wireless N – i.e. 801.11N) i zabezpieczenia sieci w standardzie minimum WPA2 i protokół QoS. To są podstawowe funkcje. Jeżeli potrzebujemy dodatkowych opcji wybór będzie indywidualną decyzją. Warto zapoznać się z możliwościami poszczególnych modeli, na rynku jest ich cała masa.